faenfr

سینماگران ایرانی در جشنواره فیلم لندن

  • دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 01:42
  • منتشرشده در فرهنگی

شصت و یکمین دوره جشنواره جهانی فیلم لندن، میزبان چند سینماگر ایرانی از داخل و خارج از ایران بود؛ از مجید مجیدی تا شیرین نشاط و چند فیلمساز جوان.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از خبرگزاری بی بی سی، "آن سوی ابرها"، اولین فیلم مجید مجیدی در خارج از ایران که در هند ساخته شده (با عوامل عمدتاً هندی)، بازگشتی است به فیلم های موفق‌تر او، از "بچه‌های آسمان" تا "رنگ خدا" که با همان حال و هوا. او این بار شخصیت‌های خود را در دل جامعه هند جست و جو می‌کند.

این فیلم پس از تجربه فیلم "محمد، رسول الله"- با بودجه میلیاردی- بازگشت قابل توجهی است از فیلمسازی که شاید تصمیم دارد به دنیا و سبک و سیاقی که می‌شناسد رجوع کند (دنیایی که او را تا نامزدی اسکار برد)؛ با خلق صحنه‌های چشمگیر، اما همچنان در نهایت مقهور ملودرام اشک انگیز.

آخرین تجربه کیارستمی

"۲۴ فریم" آخرین ساخته عباس کیارستمی است که توسط پسرش تکمیل شده و در جشنواره کن امسال اولین نمایش‌اش را تجربه کرد؛ با بیست و چهار بخش که در هر بخش یک نقاشی یا یک تصویر ثابت جان می‌گیرد؛ از نقاشی مشهور پیتر بروگل تا نماهایی که مشابه آن را در عکس های کیارستمی دیده‌ایم.

فیلم بیش از آن که ارتباطی با فیلم‌های قبلی کیارستمی داشته باشد، با عکس‌های او مرتبط است و در واقع ما با بیست و چهار ویدئوآرت روبرو هستیم که در نهایت به نظر می‌رسد بسیار معقول‌تر خواهد بود اگر در یک گالری در اتاق‌های مختلف نمایش داده شوند.

سرنوشت دردناک پناهجویان ایرانی

"چوکا، لطفا بگو ساعت چنده"، عنوان فیلم مستندی است از آرش کمالی سروستانی و بهروز بوچانی درباره کمپ بدنام پناهجویان در جزیره مانوس گینه نو. کمالی سروستانی از راه دور بوچانی را - که خود از پناهجوهاست و در این کمپ زندگی می کند- هدایت کرده تا با دوربین همراه تصاویر این فیلم را ثبت کند؛ ثبت چیزی که سازندگان فیلم "جنایت" می‌خوانند.

فیلم بر روی پناهجویان ایرانی تمرکز می‌کند و روایت آنها از شکنجه شدن در زندانی به نام چوکا دردناک است؛ هرچند به دلیل محدودیت‌های ساخت، وجه روشنگری‌اش بر وجه سینمایی‌اش غلبه دارد.

هیاهوی بسیار برای هیچ

"پیش از پایان تابستان"، فیلمی است از مریم گورمتقیق فیلمساز ساکن فرانسه، که اولین بار در بخش جنبی اسید در جشنواره کن به نمایش درآمد و حالا در بخش مسابقه فیلم‌های مستند جشنواره لندن حضور دارد؛ فیلمی که در نهایت چندان ربطی به "مستند" ندارد و پیداست که به عنوان فیلمی داستانی، تمام صحنه‌ها و دیالوگ‌ها از پیش طراحی شده‌اند و در نهایت به ضعیف‌ترین شکل اجرا شده‌اند؛ حکایت خسته کننده سفر چند جوان ایرانی در فرانسه و حرف‌های شعاری آنها در مورد وضعیت ایران و وضعیت خودشان در فرانسه و اختلاف دو فرهنگ.

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-فرهنگی-سینماگران ایرانی در جشنواره فیلم لندن