faenfr

حمله شدید رئیس اتحادیه بین‌المللی ناشران به ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

  • دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 02:28
  • منتشرشده در فرهنگی

میشل کولمن رئیس اتحادیه بین المللی ناشران در دومین روز برپائی نمایشگاه کتاب فرانکفورت به عنوان میهمان در غرفه ایران حضور یافت. او که به تازگی به تهران سفر کرده است، ایران را به خاطر عدم رعایت کپی رایت مورد انتقاد شدید قرار داد و ناشرانی را که آثار خارجی را به صورت غیرقانونی ترجمه و منتشر می کنند "دزد" نامید.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از خبرگزای فرانسه، میشل کولمن با اشاره به سفر اخیر خود به تهران و دیدار با وزیران بهداشت و علوم گفت: « دو وزیر به من قول مساعد داده بودند که ماجرای کپی رایت در ایران حل می‌شود. اما هنوز شاهد دو رویکرد متفاوت در این زمینه هستیم. درست است که ایران عضو معاهده کپی‌رایت نیست، اما این دلیل نمی‌شود که کتاب های ناشران جهان بدون اجازه ترجمه شود.»

رییس اتحادیه بین المللی ناشران، در ادامه سخنانش گفت:«من واقعا نمی‌فهمم چطور ممکن است کتابی که روز دوشنبه در ایالات متحده منتشر شده روز چهارشنبه در ایران ترجمه غیرقانونی و روانه بازار ‌شود".

در دو سال اخیر اما ایران سیاست دیگری پیش گرفته است. به گفته مقامات وزارت ارشاد و مسئول نمایشگاه های بین المللی، غرفه ایران دیگر محدود به ناشران دولتی نیست و باید چتری باشد که ناشران مستقل نیز بتوانند زیر آن خدمات خود را معرفی کنند.

از ایران امسال 19 ناشر همراه با علی دهباشی، فریبا وفی و چند نویسنده کمتر شناخته شده دیگر در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت شرکت کرده اند.

در سال 2015 جمهوری اسلامی با تحریم نمایشگاه بین المللی و خالی گذاشتن غرفه بزرگی که اجاره کرده و آراسته بود، جنجال آفرین شد. دلیل تحریم این بود که سلمان رشدی نویسنده "آیه های شیطانی" سخنران اصلی مراسم گشایش نمایشگاه بود

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-فرهنگی-حمله شدید رئیس اتحادیه بین‌المللی ناشران به ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت