faenfr

منتقدان لایحه اصلاح قانون کپی رایت اینترنتی در اروپا تظاهرات کردند

  • دوشنبه, 05 فروردين 1398 ساعت 19:08
  • منتشرشده در فرهنگی

منتقدان لایحه اصلاح قانون کپی رایت اینترنتی در اتحایه اروپا در کشورهای این قاره دست به تظاهرات زدند.در صورت اجرایی شدن این لایحه سیستم‎های اینترنتی درآمدزا مانند گوگل و یوتیوب مجبور خواهند شد با استفاده از فیلتر‌های ویژه‌ای موسیقی و تصاویر استفاده شده در اینترنت را که حق تالیف آنها پرداخت نشده، حذف کنند.

به گزارش کلینی نیوز، موافقان این لایحه معتقدند سازندگان باید حقوق خود را به درستی دریافت کنند و مخالفان آن می‌گویند فیلترینگ منجر به سانسور می‌شود.

تنها در کشور آلمان ۴۰ تظاهرات در شهرهای مختلف به وقوع پیوست. سوئد، لهستان، سوئیس، اتریش و پرتغال از دیگر کشورهایی بودند که در آنها نیز تجمعاتی علیه اصلاحات قانون کپی رایت ایجاد شده است.

در شهر مونیخ در جنوب آلمان ۴۰ هزار نفر و در شهر برلین، پایتخت این کشور ۳۰ هزار نفر در این تجمعات شرکت کردند.

بنا به گزارش یور، پلیس برلین گزارش کرده است که حدود ۱۰ هزار نفر از این تظاهرکنندگان در اطراف دفتر ویکیپدیا حضور یافتند.

ابداع کنندگان لایحه اصلاح قانون کپی رایت هزاران هنرمند و تولیدکننده محتوا هستند که معتقدند در نبود قوانین سخت کپی رایت آنها نمی‌توانند به حق و حقوق واقعی محصولات خود دست یایند.

قرار است این لایحه برای اصلاح قانون کپی رایت اتحادیه اروپا که پیشتر در سال ۲۰۰۱ در بازار دیجیتال به تصویب رسیده هفته آینده در جلسات پارلمان اروپا به رای گذاشته شود.

اگر این قانون در چند هفته باقیمانده به انتخابات پارلمان اروپا (۵ خرداد ۱۳۹۸/ ۲۶ ماه مه ۲۰۱۹) تصویب گردد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا موظف خواهند بود ظرف دوسال آن را به قانون ملی در کشورشان تبدیل کنند.

در صورت اجرایی شدن این لایحه سیستم‎های اینترنتی درآمدزا مانند گوگل و یوتیوب مجبور خواهند شد با استفاده از فیلتر‌های ویژه‌ای موسیقی و تصاویر استفاده شده در اینترنت را که حق تالیف آنها پرداخت نشده، حذف کنند.

به عنوان مثال اگر ویدیوئی علمی، هنری، فنی و غیره در اینترنت وجود داشته باشد که در آن موسیقی، عکس یا متنی که حق تالیف آن پرداخت نشده بکار رفته است، این ویدئو با استفاده از فیلترهای مخصوص شناسایی و حذف خواهد شد.

بسیاری از کسانی که از طریق اینترنت درآمدزایی می‌کنند نگران کسب و کار خود هستند چرا که این مساله سبب حذف محصولات تولیدی آنان و کاهش درآمدشان خواهد شد.

برخی معتقدند که اجرایی شدن این قانون سبب می‌شود که دسترسی به بسیاری از محصولات اینترنتی متوقف شود و به نوعی سانسور بیانجامد. آنان همچنین نگرانند که این قانون و فیلترها به حذف اشتباهی بسیاری از محصولات اینترنتی منجر شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-فرهنگی-منتقدان لایحه اصلاح قانون کپی رایت اینترنتی در اروپا تظاهرات کردند