faenfr

کشمکش بر سر دلارهای نفتی؛ ایران و تحریم‌های آمریکا

  • جمعه, 15 تیر 1397 ساعت 22:21
  • منتشرشده در اقتصادی

نماینده ایران در اوپک، نیز به خبرنگاران گفته است که ترامپ با این پست‌های توییتری خود باعث افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی می‌شود.

به گزارش کلینی نیوز، خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز ۵ ژوئیه (۱۴ تیر) از لندن منتشر کرده، به تحولات جدید و کشاکش طرفین بر سر نفت پرداخته است.

ترامپ روز کاری خود را با نشر یک پست توییتری درباره‌ی بهای نفت و بنزین شروع کرده است و جمهوری اسلامی نیز به این اقدام ترامپ واکنش نشان داده است.

ترامپ در پست توییتری خود نسبت به بالا بودن بهای بنزین ابراز ناخرسندی کرده است. او از کشورهای عضو اوپک خواسته است تا تلاش خود را برای کاهش بهای نفت به کار گیرند.

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، نیز به خبرنگاران گفته است که ترامپ با این پست‌های توییتری خود باعث افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی می‌شود.

نماینده ایران در اوپک گفته است که این پست‌های توییتری باعث افزایش بهای نفت خام به میزان ۱۰ دلار در هر بشکه شده‌اند. کاظم‌پور اردبیلی از ترامپ خواسته است به این کار خود پایان دهد و از ایجاد نوسانات بیشتر در بازارهای جهانی نفت خام پرهیز کند.

مشکل اصلی ترامپ

ترامپ برای تحریم‌های نفتی ایران روز ۴ نوامبر (۱۳ آبان) را تعیین کرده است. تا آن هنگام همه‌ی واردکنندگان نفت ایران باید برای نیازهای نفتی خود چاره دیگری بیابند.

مشکل اصلی ترامپ انتخابات پیش روی کنگره آمریکا است. افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی و به پیروی از آن در بازارهای داخلی آمریکا باعث می‌شود که حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ماه نوامبر کنگره این کشور، زیر فشار قرار بگیرد. بدیهی است که افزایش بهای نفت خام می‌تواند بر آهنگ رشد اقتصادی آمریکا تاثیری منفی بر جای نهد.

از این رو، ترامپ کشورهای عضو اوپک را تحت فشار قرار داده تا تلاش خود را برای مانع شدن از افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی به کار گیرند.

ترامپ در پست توییتری امروز خود نوشته است که هزینه‌ای که آمریکا برای دفاع از اعضای اوپک در برابر تهدیدها می‌پردازد، بسیار زیاد است و از این رو، اوپک باید با افزایش تولید نفت مانع از افزایش بیشتر بهای آن در بازار شود.

موضوع ابعاد دیگری هم یافته است. به عنوان نمونه، حسن روحانی آشکارا تهدید به بستن تنگه‌ی هرمز کرده است؛ تهدیدی که تنها محدود به او نمانده است. خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۵ ژوئیه به نقل از یکی از فرماندهان سپاه پاسداران به تکرار تهدید جمهوری اسلامی به بستن تنگه هرمز اشاره کرده است.

نظر کارشناسان

در همین رابطه کارشناسان مسائل مربوط به بازارهای انرژی در کومرتس‌بانک بر این باورند که بار اصلی مربوط به افزایش بهای نفت بر دوش خود ترامپ است. آن‌ها گفته‌اند: «این خود ترامپ است که با در پیش گرفتن سیاست مربوط به ایران خود، باعث افزایش بهای نفت شده است، اما ظاهرا خودش متوجه نقشی نیست که در افزایش بهای نفت بازی می‌کند.»

 

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اقتصادی-کشمکش بر سر دلارهای نفتی؛ ایران و تحریم‌های آمریکا