faenfr

جلیقه‌زردها خشمگین از دستگیری چهره‌های برجستۀ جنبش

  • یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 22:42
  • منتشرشده در اقتصادی

معترضان به سیاستهای اقتصادی دولت فرانسه که به «جلیقه زردها» مشهورند، روز شنبه ۵ ژانویه برای هشتمین هفتۀ پیاپی به خیابانهای پایتخت و دیگر شهرهای این کشور از جمله لیون، گرونوبل، روئن، بوردو و تولوز آمدند.

به گزارش کلینی نیوز، راهپیمایی‌های این روز، اولین تجمع بزرگ جلیقه زردها در سال جدید میلادی محسوب می‌شد و محل اصلی گردهمایی معترضان نیز عمدتا مکان‌های نمادین شهرهای بزرگ بود.

اعتراضات جلیقه زردها در حالی ادامه دارد که دولت فرانسه بارها آن را محکوم کرده و خواستار پایان دادن به اعتراضات شده است.

به گزارش یورونیوز، در این روز معترضان پاریسی مقابل ساختمان بزرگ شهرداری جمع شدند و از آنجا به سمت پارلمان حرکت کردند. آنها همچنین در خیابان مشهور شانزه‌ لیزه دست به تشکیل تجمع بزرگی زدند.

جلیقه زردها در شعارهایشان خشم خود را از دستگیری بسیاری از چهره‌های برجستۀ این جنبش اعلام کردند؛ آنها از گروههای مدافع حقوق بشر خواستند تا تحقیقاتی را دربارۀ اقدام دولت فرانسه در «حمله به آزادیهای مردمی» آغاز کنند.

معترضان تاکید کردند که به برگزاری این تجمعات در سراسر سال ۲۰۱۹ میلادی ادامه خواهند داد. بسیاری نیز خواستار استعفای رئیس جمهوری فرانسه بودند.

در پاریس همچنین مراسمی در بزرگداشت قربانیان این اعتراضات برگزار شد. بنا بر اعلام مقامات فرانسه در سال ۲۰۱۸ میلادی دست‌کم ۹ نفر در جریان اعتراضات جلیقه زردها کشته شده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اقتصادی-جلیقه‌زردها خشمگین از دستگیری چهره‌های برجستۀ جنبش