faenfr

تظاهرات "جلیقه‌زردها" در پاریس به خشونت کشیده شد

  • دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 12:58
  • منتشرشده در اقتصادی

جلیقه زردها،روز شنبه شرکت گسترده در تظاهرت اعتراضی، قاطعیت خود را یکبار دیگر به نمایش گذاشتند.

به گزارش کلینی نیوز، براساس برآورد وزارت کشور فرانسه، روز شنبه حدود ۸۴ هزار معترض در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمدند که این تعداد ۵۰ هزار تن بیش از شرکت کنندگان در اعتراضات هفته گذشته بود؛ اما به رکورد ۲۸۲ هزار ۱۷ نوامبر که اولین روز از آغاز اعتراضات بود، نرسید. این وزارتخانه، شمار معترضان در پاریس را ۸۰۰۰ تن برآورد کرد که بیش از شنبه های دو هفته گذشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس اعلام پلیس فرانسه، در مجموع ۲۴۴ معترض بازداشت شدند که هنوز ۲۰۱ تن از آنان آزاد نشدند. در همین حال، ۱۵۶ معترض جلیقه زرد در پاریس به اتهام حمل اشیایی با کاربرد دوگانه که قابلیت تبدیل به سلاح را داشتند، بازداشت شدند. در جریان اعتراضات این هفته  اعمالی همچون غارت یا سوزاندن خودروها، و مغازه ها مانند هفته‌های گذشته، مشاهده نشد. بر اساس شاهدان عینی،  تظاهرات دیروز جلیقه زردها در پاریس پر سر و صدا بود، اما جلیقه زردها تلاش کرده بودند که نشان دهند آنها مخرب نیستند و حرکت آنان به صورت مسالمت‌آمیز برگزار می شود. با این حال، گزارش ها از درگیری میان  نیروهای پلیس و معترضان در چند شهر فرانسه از جمله پاریس و بوردو حکایت دارند. در پاریس، در پایان روز، گروه کوچکی از معترضان از مسیر اصلی جدا شدند و بطری و سایر اشیاء به سمت پلیس پرتاب کردند.

 

 افزون بر این، هزاران معترض جلیقه زرد، در شهرهای "بوردو" و "تولون" در جنوب فرانسه و همچنین "استراسبورگ" در شرق و شهر "بورژ" در مرکز فرانسه به خیابان‌ها آمدند. به گفته مقام‌های بورژ،‌ حدود ۵۰۰۰ جلیقه زرد فقط در همان محدوده تعیین ‌شده تجمع کردند. مرکز این شهر تاریخی به روی معترضان بسته بود، اما حدود ۵۰۰ معترض وارد آنجا شدند که در نهایت به زد و خورد با پلیس و سوزاندن سطل‌های زباله کشانده شد.

پلیس پاریس شنبه، تلاش کرد معترضان جلیقه زردی را که در جوار آرامگاه سرباز گمنام در میدان معروف " اِتوال" تجمع کرده‌ بودند، متفرق کند .به گفته شاهدان، پلیس ضد شورش فرانسه در این محل از آب پر فشار و گاز اشک‌آور علیه معترضانی که اقدام به پرتاب سنگ و ریختن رنگ می‌کردند، استفاده کرد. گروهی از معترضان هم در داخل و خیابان های اطراف شانزه لیزه تجمع کردند و بسیاری از آنها خواستار استعفای امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه شدند.

در همین حال، دهمین تحقیق سالانۀ مرکز تحقیقات سیاسی وابسته به مدرسۀ عالی علوم سیاسی پاریس و مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه، که یکروز پیش از نهمین شنبۀ تظاهرات جلیقه زردها انتشار یافت، نشان می‌دهد که مردم این کشور نسبت به نهادها و رهبران سیاسی کشور بکلی بی اعتماد شده‌اند. بر پایۀ این پژوهش، میزان اعتماد به أحزاب تنها ٩ درصد است و نسبت به رهبران سیاسی از ١٢ درصد تجاوز نمی‌کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اقتصادی-تظاهرات "جلیقه‌زردها" در پاریس به خشونت کشیده شد