faenfr

تهدید شدید سفیر آمریکا علیه شرکت‌های آلمانی سهیم در خط لوله گاز روسیه

  • دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 13:05
  • منتشرشده در اقتصادی

ریچارد گرنل سفیر ایالات متحده آمریکا در برلین با ارسال نامه ای تند خطاب به شرکت های آلمانی همکار طرح " نورد استریم 2 "آن ها را تهدید کرد که در صورت عدم قطع همکاری با این طرح از سوی آمریکا تحریم خواهند شد. در این صورت این شرکت ها امکان فعالیت در بازار ایالات متحده را نخواهند داشت.

به گزارش کلینی نیوز، ریچارد گرنل از دوستان نزدیک و مورد اعتماد دونالد ترامپ است و به این دلیل حرف او در آلمان انعکاس مستقیم نظر رئیس جمهور آمریکا ارزیابی می شود. گرنل در ماه دسامبر سال گذشته نیز، در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت های آلمانی را تهدید به تحریم کرده بود، اما به نوشته روزنامه بیلد نامه او، به این تهدید رسمیت می بخشد.

گرنل در این نامه نوشته است: "ما بار دیگر تاکید می ورزیم شرکت هائی که در بخش انرژی روسیه مشارکت می ورزند در کاری سهیم می شوند که آن ها را با تحریم های کمرشکن روبرو می کند. آن ها به صورت فعال امنیت اوکراین و اروپا را دفن می کنند".به گزارش کلینی نیوز، سفیر آمریکا در نامه خود افزوده است: " اتحادیه اروپا نیز در زمینه امنیت انرژی وابسته به روسیه خواهد شد. پس باید برای شرکت ها روشن باشد که این پروژه چه خطری برای اروپا ایجاد می کند".

چرا آمریکا با نورد استریم 2 مخالف است؟

در پی انتشار متن نامه سفیر آمریکا در برلین، یک سخنگوی وی به روزنامه بیلد توضیح داد: "نامه سفیر نباید تهدید تلقی شود، بلکه پیام روشن سیاست آمریکا است".

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنامه احداث خط لوله 1200 کیلومتری معروف به "نورداستریم 2 " که قرار است گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان منتقل کند، مدتی است آغاز شده. چند شرکت آلمانی نیز در این پروژه عظیم شرکت دارند.

با بهره برداری از این خط لوله نه تنها آمریکا بخشی از بازار گاز خود در اروپا را از دست می دهد، بلکه چند متحد این کشور در اروپای شرقی از جمله اوکراین و لهستان درآمد ترانزیت ناشی از عبور خط لوله گاز فعلی روسیه به اروپا را از دست خواهند داد.

به این دلایل دونالد ترامپ با به ثمر رسیدن طرح نورد استریم 2 به شدت مخالف است و بارها این مخالفت را به گوش متحدان اروپائی خود رسانده است. اوکراین و لهستان نیز از این موضع ترامپ پشتیبانی می کنند.

"نورد استریم 2" به لحاظ رسمی تنها به گازپروم روسیه تعلق دارد، اما این کنسرن با کنسرن های آلمانی وینترزهال و اونیچر، شل هلند و بریتانیا و "او ام وی اتریش" توافقنامه های مالی متعددی بسته که خشم آمریکا را برانگیخته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اقتصادی-تهدید شدید سفیر آمریکا علیه شرکت‌های آلمانی سهیم در خط لوله گاز روسیه