faenfr

در تظاهرات بیستم جلیقه‌زردها فرانسه ، شمار معترضان کاهش یافت

  • دوشنبه, 12 فروردين 1398 ساعت 08:55
  • منتشرشده در اقتصادی

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها در حالی برای بیستمین شنبه متوالی به خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه آمدند که شمار آنها در مقایسه با هفته گذشته کاهش یافته بود.

به گزارش کلینی نیوز، وزارت کشور فرانسه در مجموع ۵ هزار و ۶۰۰ معترض جلیقه زرد روز شنبه در سراسر فرانسه به خیابان آمدند. از این میزان یکهزار و ۸۰۰ نفر در خیابان‌های پاریس دست به اعتراض زدند. این در حالی است که هفته گذشته تعداد آنها در پاریس ۳ هزار و ۱۰۰ نفر و در کل فرانسه ۸ هزار و ۳۰۰ نفر گزارش شده بود.

در جریان بیستمین هفته اعتراض جلیقه زردها نیز درگیری‌های محدود آنها با پلیس گزارش شد و در شهر بوردو و در پی به آتش کشیده شدن اموال عمومی، پلیس از گاز اشک‌آور استفاده کرد. پلیس فرانسه اعلام کرد که روز شنبه در مجموع ۳۲ نفر را بازداشت و ۲۱ نفر را جریمه کرده است.

دولت فرانسه از هفته گذشته راهپیمایی جلیقه زردها را در برخی مناطق این کشور از جمله در خیابان مشهور شانزه لیزه ممنوع کرد و جریمه نقض‌کنندگان این ممنوعیت را از ۳۸ یورو به ۱۳۵ یورو افزایش داد.خیابانی که کاخ الیزه و مجلس ملی فرانسه در محدود آن قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ده‌ها جلیقه زرد شعارهایی را علیه امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه سر می‌دادند و چند هفته مانده به انتخابات پارلمان اروپا، برگه‌های انتخاباتی خود را به صورت پاره شده روی جلیقه های زرد خود چسبانده بودند.

افزایش خشونت جلیقه زردها طی هفته‌های اخیر که به تخریب اموال عمومی و مغازه‌ها و از جمله ۷۶۰ شعبه بانک منجر شده، انتقادهای عمومی از این جنبش را افزایش داده است.

جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه از ۱۷ ماه نوامبر گذشته و در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سوخت و کاهش مالیات ثروتمندان آغاز شد.

دولت فرانسه ابتدا تلاش کرد تا با تخصیص ۱۰ میلیارد یورو برای حمایت از کارگران کم درآمد و بازنشستگان و نیز افزایش حداقل دستمزد از گسترش این اعتراض‌ها جلوگیری کند. ولی با گسترش اعتراض‌ها، مطالباتی همچون بازبینی رویکرد دولت در خصوص عدالت اجتماعی و برگزاری همه‌پرسی در خصوص تصمیمات مهم سیاسی و اقتصادی به خواست‌های معترضان افزوده شد.

پیش از اعمال ممنوعیت راهپیمایی جلیقه زردها، امانوئل ماکرون طرح گفت‌و‌گوی ملی را با هدف حصول وفاق ملی در مورد راه حل مسائل مورد اعتراض آنها به اجرا گذاشته بود

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اقتصادی-در تظاهرات بیستم جلیقه‌زردها فرانسه ، شمار معترضان کاهش یافت