faenfr

عرضه سهام آرامکوی سعودی؛ بزرگترین رویداد تاریخ بورس

غول نفتی سعودی "آرامکو" با عرضه سهام اولیه خود سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از سوی سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرد و به هدف خود و یک رکورد جهانی رسید. تقاضا برای خرید سهام سه برابر عرضه بوده است.

به گزارش کلینی نیوز، با فروش تنها ۱،۵ درصد سهام آرامکو که بالغ بر سه میلیارد سهم است، مقامات سعودی توانستند به هدف خود دست یابند که ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار (برابر با ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو) بوده است.

به گزارش بلومبرگ، بدین گونه ارزش غول نفتی سعودی "آرامکو" به یک بیلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار رسید و توانست به این ترتیب به پرارزش‌ترین شرکت اقتصادی جهان بدل شود.

درآمد حاصل از عرضه اولیه سهام آرامکو حتا از شرکت چینی "علی‌بابا" نیز پیشی گرفت که در سال ۲۰۱۴ با عرضه سهام به سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار دست یافته بود.

مشاوران مالی عرضه اولیه سهام آرامکو اعلام کردند که میزان درخواست خرید سهام آرامکو توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها (نه افراد) تقریبا به سه برابر آن‌چه قبلا تصویب شده بود رسیده است.

فرایند ثبت‌نام برای تخصیص سهام به خریداران سازمانی و شرکتی (شامل مدیران صندوق‌های مالی و سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بازنشستگی) در ۱۷ نوامبر آغاز شد و سرمایه‌گذاران تا ساعت ۱۷ روز چهارم دسامبر به وقت سعودی فرصت داشتند تا سفارشات خود را ثبت کنند.

براساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی پیش از این گفته بود به‌دنبال تهیه بیش از ۲۵ میلیارد دلار از فروش ۵/ ۱ درصد سهام شرکت نفتی آرامکو بوده است. آرامکوی سعودی اعلام کرده بود قصد دارد ۵/ ۱ درصد از سهام خود یا حدود سه میلیارد سهم را به قیمت ۳۰ تا ۳۲ ریال (هشت دلار) عرضه کند که ارزش عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را به ۹۶ میلیارد ریال (۶۰/ ۲۵ میلیارد دلار) می‌رساند.

مشاوران مالی عرضه اولیه سهام آرامکو؛ سامبا کپیتال، ان‌سی‌بی کپیتال و اچ‌اس‌بی‌سی عربستان، اعلام کردند که آرامکوی سعودی در ۱۷ روز ابتدایی عرضه اولیه سهام خود درخواست ثبت‌نام برای خرید ۶،۳ میلیارد سهم را از سوی شرکت‌ها دریافت کرده است که این بسیار بالاتر از میزانی است که قبلا تصویب شده بود.

آرامکو پیش از این اعلام کرده بود که نیم درصد از عرضه اولیه سهام این شرکت برای مشتریان خرد ارائه خواهد شد که به این ترتیب سهم مشتریان شرکتی و سازمانی به یک درصد سهام شرکت یا دو میلیارد سهم محدود می‌شد.

معمولا عرضه اولیه سهام در عربستان با تقاضایی بیش از مقدار تصویب شده روبرو می‌شود. بزرگترین عرضه اولیه سهام در عربستان، پیش از آرامکو، مربوط به بانک تجارت ملی این کشور بود که در نظر داشت شش میلیارد دلار نقدینگی جمع‌آوری کند و با تقاضایی چندین برابری مواجه شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اقتصادی-جلوگیری مصر از ارسال نفت ایران از کانال سوئز به سوریه