faenfr

"اَبَرخورشید"

"اَبَرخورشید" مصنوعی جهان در آلمان

  • جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 11:00
  • منتشرشده در علمی

دانشمندان آلمانی با روشن کردن "بزرگترین خورشید مصنوعی جهان" که از منابع شدید تابش نور تشکیل شده است، به دنبال تولید سوخت سازگار با محیط زیست هستند.

به گزارش کلینی نیوز، بدنِ بیشتر مردم جهان با پایان فصل زمستان و سپری شدن هفته‌ها و ماه‌های سرد با کمبود نور خورشید روبرو می‌شود. مرکز هوا- فضای آلمان  (DLR) در موسسه تحقیقات خورشیدی در یولیش سعی می‌کند راهکاری برای رفع این مشکل بزرگ و ایجاد گرما بیابد.

کای ویگارت، رئیس این پروژه روز چهارشنبه (۲ فروردین / ۲۲ مارس) به طور رسمی فعالیت نورانی‌ترین ستاره مصنوعی جهان را در این مرکز اعلام کرد. انرژی ایجاد شده در این نیروگاه عظیم  تا ۳۵۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

این آزمایش که "سینلایت" نام گرفته در مرکز پژوهشی یولیش آلمان در غرب کلن انجام می‌شود. "خورشید مصنوعی" این آزمایش متشکل از ۱۴۹ پروژکتور ارتقا یافته است که نوری با شدت ۱۰ هزار برابر نور طبیعی خورشید بر روی زمین تولید می‌کنند.

وقتی همه منابع نوری این آزمایش بر روی نقطه خاصی متمرکز شوند، "خورشید مصنوعی" می‌تواند دمای آن نقطه را تا ۳۵۰۰ درجه سانتی‌گراد بالا ببرد. این دما حدود دو تا سه برابر دمای یک کوره بلند است که در کارخانه‌های ذوب فلزات به کار می‌رود.

رئیس این پروژه دلیل استفاده از لامپ را این گونه توضیح می‌دهد: «ما از لامپ استفاده می‌کنیم، زیرا نور لامپ بیشترین شباهت را به نور خورشید دارد.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-علمی-"اَبَرخورشید" مصنوعی جهان در آلمان