faenfr

آیا روسیه می‌خواهد سفر فضانوردان آمریکایی به ماه را راستی آزمایی کند؟

  • سه شنبه, 06 آذر 1397 ساعت 11:36
  • منتشرشده در علمی

رئیس آژانس فضایی روسیه می‌گوید ماموریتی را برنامه‌ریزی کرده‌اند تا فرود فضانوردان آمریکایی در سال ۱۹۶۹ به ماه راستی آزمایی شود.

به گزارش کلینی نیوز، دیمیتری روگزین در ویدئویی که برخی آن را شوخی رئیس آژانس فضایی روسیه دانسته‌اند، اعلام کرد که ما این هدف را مشخص کرده‌ایم که پرواز کنیم و مطمئن شویم که آیا آن‌ها(آمریکایی‌ها) واقعا آنجا (ماه) بوده‌اند یا نه. آسوشیتدپرس با توجه به نحوه حرف زدن این مقام روسی نوشت که به نظر می‌رسد آقای روگزین در پاسخ به این پرسش شوخی کرده باشد چراکه نظریه‌های توطئه درباره ماموریت ناسا به ماه در روسیه فراگیر است.

روسیه قصد دارد نخستین فضانورد خود را اوایل دهه ۲۰۳۰ میلادی در برنامه‌ای ۱۴ روزه به ماه بفرستد. اتحاد جماهیر شوروی در اواسط دهه ۱۹۶۰ تلاش‌های زیادی برای سفر به ماه انجام داد و این موضوع جزو اولویت‌های این کشور بود.

برنامه‌ریزی‌های شوروی البته از سال ۱۹۶۳ آغاز شد. راکت‌های سایوز در آن زمان، فضانوردان را در مدارهایی بالاتر و دورتر از زمین قرار می‌دادند اما هدف نهایی این بود که فضانوردان را به مدار ماه وارد کنند. اما با وجود تلاش‌های زیاد زمانیکه خبر فرود فضانوردان آمریکایی «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» روی ماه در سال ۱۹۶۹ منتشر شد، شوروی سفر به ماه را از اولویت کار خود خارج کرد.

این فرود با عنوان پروژه آپولو در دوره‌های مختلف مورد تردید قرار گرفت و نظریه‌های توطئه فرود بر ماه در قالب کتاب و سخنرانی حتی خارج از روسیه و در آمریکا نیز مطرح شد. طبق برخی از این ادعاها ناسا متهم شده بود که همه فیلم‌های فرود بر روی ماه ساختگی هستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-علمی-آیا روسیه می‌خواهد سفر فضانوردان آمریکایی به ماه را راستی آزمایی کند؟