faenfr

دولت چین در باره تولد دو نوزاد با ژن دستکاری‌‌شده تحقیق می کند

  • پنج شنبه, 08 آذر 1397 ساعت 14:50
  • منتشرشده در علمی

یک دانشمند چینی می‌گوید که دستگاه ژنتیک دو نوزاد را دستکاری کرده است. پس از انتقادهای بین‌المللی دولت چین ناگزیر به مداخله شده و دستور تحقیقات سریع و دقیق در این مورد را صادر کرده است.

به گزارش کلینی نیوز، کمیسیون بهداشت جمهوری خلق چین خواهان برخورد قانونی با دستکاری در ژن انسان شده تا از هرگونه آسیب به تندرستی انسان‌ها جلوگیری شود.

این واکنش رسمی دولت چین به اعتراضاتی است که اظهاریه اخیر "هه جیانکوی" به دنبال داشته است. این دانشمند چینی به تازگی از تولد نخستین نوزادهای چینی با ژن دستکاری‌شده خبر داد.

پزشک یادشده با انتشار ویدیویی در یوتیوب گفت: «چند هفته پیش دو دختر زیبای چینی به نام‌های لولو و نانا صحیح و سالم به دنیا آمدند.» او گفته است که این اقدام را برای مقاوم کردن کودکان در برابر بیماری ایدز انجام داده است.

گروه پزشکی به سرپرستی دانشمند مزبور برای انجام این آزمایش یک مادر تندرست را با پدری مبتلا به ایدز وادار به آمیزش جنسی کرده است. بدین سان از طریق بارداری مصنوعی، شمار زیادی نطفه با هسته ژنی تغییریافته پدید آمده است.

به گفته رسانه‌های چین دانشمند یادشده برای آزمایش خود در شهر شنژن از مقام‌های مسئول محلی مجوز نگرفته است، بنابراین مقام‌های بهداشت و سلامت خانواده از این اقدام هیچگونه اطلاعاتی در دست ندارند.

محدودیت‌های مداخله در دستگاه ژنتیک انسان

با ابزارهای خاص و ظریفی می‌توان در دستگاه ژنی یک نطفه دست برد، از آن چیزهایی برداشت یا به آن چیزهایی افزود؛ اما این فعالیت امری غیراخلاقی است و تا کنون در میان دانشمندان و پزشکان یک تابو بوده است.

پتر دابروک، رئیس شورای اخلاقی آلمان، درباره اقدام انجام گرفته در چین می‌گوید: «کار آزمایشگاهی روی ژن انسان عملی به کلی غیرمسئولانه است.» به نظر او از چنین امری باید به سختی انتقاد کرد.

در داخل چین نیز بسیاری از پژوهشگران دستکاری در ژن انسان را محکوم کردند.

در بیانیه‌ای که ۱۲۲ دانشمند چینی امضا کرده‌اند، آمده است: «چنین آزمایش‌هایی روی ژن انسان اقدامی جنون‌آمیز است و ضربه سنگینی است بر حیثیت دانش و دانشمندان در چین.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-علمی-دولت چین در باره تولد دو نوزاد با ژن دستکاری‌‌شده تحقیق می کند