faenfr

آرش درمبخش، ایرانی الاصل ساکن فرانسه برندۀ جایزۀ "توسعۀ پایدار" سوئد

  • چهارشنبه, 08 خرداد 1398 ساعت 12:01
  • منتشرشده در علمی
  • رسانه

"آرش درمبخش" که در فرانسه به سختی تلاش کرد تا بالاخره قانونی را برای جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی به تصویب برساند، به عنوان برندۀ جایزۀ "توسعۀ پایدار" شهر گوتبورگ سوئد برگزیده شد. قبلاً شخصیت‌هایی چون "کوفی عنان" و "آل گور" این جایزه را برنده شده بودند.

به گزارش کلینی نیوز، آرش درمبخش که ٤٠ سال دارد و در کودکی همراه با خانوادۀ خود از ایران به فرانسه مهاجرت کرد، با پیگیری و تلاشی مداوم موفق شد در سال ٢٠١۶ قانونی ر به تصویب برساند که بر اساس آن سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها دیگر حق ندارند مواد غذایی قابل مصرف را دور بریزند.
قبلاً سوپرمارکت‌ها حجم بسیار زیادی از مواد غذایی فروش نرفته را دور می‌ریختند. اما با قانون سال ٢٠١۶، مغازه‌هایی که از ۴٠٠ مترمربع بزرگ‌ترند، دیگر حق چنین کاری را ندارند.

آرش درمبخش به خبرگزاری فرانسه گفت که جایزه‌ای که گرفته است بیش از آنکه پاداشی فردی باشد، به خاطر یک قانون مشخص و اجرایی است که برای اولین بار در جهان، در فرانسه به تصویب رسیده است. کوفی عنان دبیرکل پیشین سازمان ملل در سال ٢٠١١ و آل گور معاون پیشین رئیس جمهوری آمریکا در سال ٢٠٠٧ جایزۀ توسعۀ پایدار گوتبورگ را برنده شده بودند.

آرش درمبخش، عضو انجمن شهر "کوربووا" (واقع در حومۀ پاریس) است و به حرفۀ وکالت اشتغال دارد. او قبلاً گفته است که خود در دوران دانشجویی، مصیبت گرسنگی را تجربه کرده و به خوبی آگاه است که مواد غذایی هدررفته تا چه اندازه می‌تواند برای نیازمندان گره‌گشا باشد. وی در حال حاضر تلاش می‌کند تا این مسئلۀ مهم را بعد از فرانسه در سطح اروپا مطرح کند. او از همۀ اعضای پارلمان اروپا و تمام رهبران سیاسی اروپایی می‌خواهد که قانونی مشابه قانون فرانسوی را در اتحادیۀ اروپا به تصویب برسانند.

جایزۀ "توسعۀ پایدار" شهر گوتبورگ سوئد که معادل یک میلیون کرون سوئد (تقریباً ٩۴ هزار یورو) است، روز ٣١ اکتبر به آرش درمبخش اعطا خواهد شد.

{loadposition sc_position}
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-تیراندازی و گروگانگیری در تگزاس پایان یافت