faenfr

رای دیوان عالی هند درباره حریم خصوصی افراد

  • جمعه, 03 شهریور 1396 ساعت 09:41
  • منتشرشده در اجتماعي

رای دیوان عالی هند می‌تواند بر طرح کارت‌های شناسایی دیجیتالی (بیومتریک) دولت که برای ارایه خدماتی مانند حساب بانکی، کمکهای مالی و یا پرداخت‌های مالیاتی مورد نیاز است، تاثیر بگذارد. مقامات هندی می‌خواهند که ثبت‌نام برای این کارت‌های شناسایی برای همه اجباری شود.

به گزارش کلینی نیوز، دولت هند چند سال پیش نظام کارت‌های دیجتالی شهروندان موسوم به "آدهار" را به راه انداخت؛ در آن زمان گفته شده بود که ثبت‌نام برای این کارت‌های شناسایی اختیاری است و به دولت کمک می‌کند تا با فساد مقابله کند.

به مرور داشتن این کارت برای شهروندان به هنگام پرکردن فرم‌های مالیاتی، باز کردن حساب بانکی، درخواست وام و یا خرید و فروش املاک و حتی خریدهایی به میزان ۵۰ هزار روپیه (معادل حدود ۷۸۰ دلار) و بالاتر از آن اجباری شده است.

منتقدان طرح :

منتقدان و شاکیان پرونده که براساس آن در نهایت دیوان عالی هند رای خود را اعلام کرد معتقدند که چنین اطلاعاتی به دولت اجازه می‌دهد تا عادت‌های پرداختی شهروندان را کنترل کند. این منتقدان از این نگران هستند که اینگونه اطلاعات از سوی دولتی که معتقد به حریم خصوصی شهروندان نیست مورد سوء‌استفاده قرار گیرد.

حامیان طرح:

حامیان طرح می‌گویند که علاوه بر مبارزه با فساد، این اطلاعات و کارت‌های صادره بر اساس آن به میلیون‌ها شهروند هندی که دارای هیچ گونه کارت شناسایی نیستند، کمک می‌کند.

براساس گزارش‌ها، دولت هند در طول ۸ سال گذشته مقامات هندی اثر انگشت و اسکن عنبیه بیش از یک میلیارد شهروند را اخذ کرده و در یک بانک اطلاعاتی قرار داده‌اند.

پس از اخذ این اطلاعات به شهروندان ثبت‌نام شده یک شماره منحصر به فرد ۱۲ رقمی که به صورت خودکار و تصادفی توسط کامپیوتر تولید شده، داده شده است که می‌توان از آن برای انجام کارها استفاده کرد.

دیوان عالی هند حق حریم خصوصی را به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان هندی به رسمیت شناخته است.

قضات این دادگاه در حکمی گفته‌اند که حریم خصوصی، بخش اساسی اصل ۲۱ قانون اساسی هند است که زندگی و آزادی افراد را تضمین می‌کند.

این رای دیوان عالی هند می‌تواند بر طرح کارت‌های شناسایی دیجیتالی (بیومتریک) دولت که برای ارایه خدماتی مانند حساب بانکی، کمکهای مالی و یا پرداخت‌های مالیاتی مورد نیاز است، تاثیر بگذارد. مقامات هندی می‌خواهند که ثبت‌نام برای این کارت‌های شناسایی برای همه اجباری شود.

گفتنی است درایران کارت دیجتیال به نام های کارت ملی و کارت ملی هومشند شناخته می شود وکاربرد بسیاری برای دولت دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-رای دیوان عالی هند درباره حریم خصوصی افراد