faenfr

احتمال لغو حمایت از نوجوانان مهاجر غیرقانونی توسط ترامپ

  • سه شنبه, 14 شهریور 1396 ساعت 06:24
  • منتشرشده در اجتماعي

رئیس جمهورآمریکا، طرح حمایت از کودکان و جوانان مهاجری را که غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند لغو کند. اجرای این برنامه در دوران اوباما آغاز شد و ترامپ در مبارزات انتخاباتی وعده لغو آن را داده بود.

به گزارش کلینی نیوز، برنامه موسوم به "داکا" که برای سامان دادن به وضعیت کودکان و نوجوانانی تدوین شده که با کمتر از ۱۶ سال سن و بدون اوراق شناسایی و اسناد مهاجرتی وارد آمریکا شده‌اند، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و به دستور او به اجرا گذاشته شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از نشریه اینترنتی "پولیتیکو" گزارش داد که دونالد ترامپ قصد دارد برنامه "داکا" را لغو کند و به کنگره آمریکا شش ماه فرصت داده طرح جایگزینی برای آن ارائه دهد.

برنامه حمایت از مهاجرانی که در کودکی و نوجوانی به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند، مانع اخراج آنها از این کشور می‌شود. این افراد همچنین می‌توانند با استفاده از این برنامه اجازه اقامت و مجوز کار دریافت کنند.

برای آنکه یک مهاجر مشمول قانون داکا شود باید قبل از سن ۱۶ سالگی وارد آمریکا شده باشد و از ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۷ در خاک این کشور اقامت کرده باشد. بر اساس داکا، سن این دسته از مهاجران نباید در سال ۲۰۱۲ که وزارت امنیت داخلی آمریکا برنامه داکا را قانونی کرد، بیشتر از ۳۰ سال می بود.

ترامپ در کارزار انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که در صورت ورود به کاخ سفید از ادامه این طرح جلوگیری می‌کند و اخراج مهاجران غیرقانونی را در دستور کار قرار می‌دهد.

به نوشته‌ نیویورک تایمز قصد ترامپ برای لغو "داکا" پس از یک دوره شش ماهه، جدی است اما از آنجا که بخشی از جمهوری‌خواهان از این برنامه حمایت می‌کنند احتمال تغییر نظر رئیس جمهور آمریکا منتفی نیست.

چند روز پیش روسای چند موسسه و کمپانی بزرگ، از جمله اپل، آمازون، فیسبوک و جنرال موتورز در نامه‌ای به کاخ سفید و شماری از سیاست‌مداران با نفوذ دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره ایالات متحده، نسبت به پیامدهای و خسارت‌های اقتصادی لغو "داکا" هشدار دادند.

مدافعان داکا از دولت ترامپ خواسته اند داکا را ملغی نکند. آنها می‌گویند با مهاجران داکا باید با شفقت برخورد کرد چرا که اغلب آنها در سن پایین و بدون آنکه درکی از اقامت غیرقانونی داشته باشند، همراه با والدین شان به آمریکا آمده‌اند.

بعضی از قانونگذاران هر دو حزب آمریکا طرحی در نظر دارند که اگر دولت ترامپ داکا را لغو کند، مانع از اخراج مهاجران داکا از کشور شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-احتمال لغو حمایت از نوجوانان مهاجر غیرقانونی توسط ترامپ