faenfr

٢٬٨ میلیارد نفر در دنیا زیر خط فقر زندگی می‌کنند

  • چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 23:17
  • منتشرشده در اجتماعي

٢٠ درصدِ جمعیّت جهان ٩٠ درصد ثروت را در اختیار خود دارند.

به گزارش کلینی نیوز، «روز جهانی مبارزه با فقر» هر سال در١٧ اکتبر برگزار می شود تا صدای ساکنان محروم زمین را به گوش دیگر زمینیان برساند و توجه آنان را به پدیده‌ای که وجود آن اینک دیگر نفی حقوق اولیۀ انسان بشمار می آید، جلب کند. این روز نخستین بار در سال ١٩٨٧ به ابتکار ژورف وِرِزینسکی، روحانی فرانسویِ لهستانی تبار در میدانگاه حقوق بشر در پاریس برگزار شد و پنج سال بعد از سوی سازمان ملل متحد رسمیّت یافت.

سی سال پس از آغاز مبارزه با فقر، هر چند در راه نفی آن گام‌هائی به جلو برداشته شده است ، اما هنوز شمار انسان‌هائی که در دنیا گرفتار آنند، نشان آشکار نظمی ناعادلانه است. نظمی که در آن ٢٠ درصدِ جمعیّت جهان ٩٠ درصد ثروت را در اختیار خود دارند.

ژورف وِرِزینسکی پیش از آنکه این روز جهانی را بنیاد گذارد، انجمن «آ.ت.د کرموند» را در سال ١٩٥٧ به منظور کمک به رفع همۀ تنگدستی‌ها ایجاد کرده بود.

فقر اما سایۀ سیاه خود را تنها در سرزمین‌های توسعه نیافته و تهی‌دست بر سر انسان‌ها نیانداخته است. در قلب کشورهای پیشرفته، انسان‌هائی زندگی می‌کنند که در کنار ثروت‌های بیکران در شرایط فقر قرار دارند. اینان همان جهان چهارم را می سازند. جهان تهی دست در قلب دنیای پرثروت.

همۀ مطالعات نشان می‌دهد که مناسبات اجتماعی و نابرابری ابتدائی در تقسیم ثروت، مهمترین عاملِ ایجاد فقر در جوامع پیشرفته است و از همین رو دخالت دولت در کوتاه کردن و از بین بردن دیوارهای تفکیک اجتماعی و تقسیم دادگسترانه‌تر امکانات و دارائی‌ها، نقش بارزی در نفی فقر بازی می‌کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-٢٬٨ میلیارد نفر در دنیا زیر خط فقر زندگی می‌کنند