faenfr

مرگ و میر ناشی از آلودگی آب و هوا از تلفات جنگ‌ها بیشتر است

  • شنبه, 29 مهر 1396 ساعت 01:53
  • منتشرشده در اجتماعي

آمار مرگ زودرس در جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۹ میلیون بوده، که از هر شش نفر یک مورد بر اثر تماس با آلودگی‌های مختلف آب و هوای محیط بوده است.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس نتایج تحقیق عمده‌ای که روز پنجشنبه در نشریه پزشکی «لنست» منتشر شد، آمار مرگ زودرس در جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۹ میلیون بوده، که از هر شش نفر یک مورد بر اثر تماس با آلودگی‌های مختلف آب و هوای محیط بوده است.

هزینه‌های مالی ناشی از تبعات این آلودگی‌ها بر سلامت افراد، اعم از تامین شرایط رفاهی، درمان بیماری‌ها و همچنین خسارات مالی ناشی از مرگ و میرها، مبلغی معادل ۴ میلیارد و ششصد میلیون دلار در هر سال برآورد شده، که حدود ۶ و دو دهم درصد مجموع کل اقتصاد جهانی است.

با این حال کارشناسان معتقدند آمار ۹ میلیون مورد مرگ و میر زودهنگام مورد اشاره در این گزارش، تنها بخشی از آمار واقعی است و تلفات ناشی از آلودگی‌های محیطی بیش از این میزان است و با اتخاذ روش‌های نوین برای برآورد آن، در گزارش‌های بعدی دقیق‌تر برآورد خواهد شد.

آلودگی در سال ۲۰۱۵ در ایران جان نزدیک به پنجاه هزار نفر را گرفته که ۱۲.۵درصد موارد مرگ در این کشور را تشکیل می‌دهد.

این بخشی از نتیجه تحقیق کمیسیون آلودگی و سلامت نشریه لنست در باره آلودگی در کشورهای مختلف دنیا و تاثیر آن بر سلامت است.

این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۵ در دنیا، ۹ میلیون نفر به دلیل بیماری‌های غیرعفونی مرتبط با آلودگی مثل بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه جان خود را از دست داده‌اند.

تقریبا تمام (۹۲ درصد) این مرگ‌های مرتبط با آلودگی در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط و کشورهایی که دستخوش تحولات وسیع اقتصادی بوده‌اند رخ داده مثل هند (پنجم در دنیا از نظر مرگ ناشی از آلودگی) و چین (شانزدهم در دنیا از نظر مرگ ناشی از آلودگی).

آلودگی هوا بیش از هر آلودگی دیگری جان انسان‌ها را گرفته؛ دو سوم موارد مرگ ناشی از آلودگی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-مرگ و میر ناشی از آلودگی آب و هوا از تلفات جنگ‌ها بیشتر است