faenfr

مقررات عمومی محافظت از داده‌ها درکشورهای عضو اتحادیۀ اروپا اجرائی می شود

  • شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:45
  • منتشرشده در اجتماعي

تدوین و تصویب این قانون اروپائی چهار سال بدرازا کشید و از بامداد امروز ٢۵ ماه مه مستقیماً و بدون نیاز به ثبت آن در قوانین ملی در کلیۀ ٢٨ کشور عضو اتحادیۀ اروپا به اجرا گذاشته شد.

به گزارش کلینی نیوز، این قانون اروپائی که به منظور محافظت از اطلاعات شخصی افراد به تصویب رسیده است، کلیۀ شرکت‌ها را وادار می‌کند «موافقت صریح و مثبت» هر فردی را برای نگهداری اطلاعات گوناگون در بارۀ او بدست آوردند. کمیسر اروپا در امور دادگستری، وِرا یورووا، یک روز پیش از اجرائی شدن قانون تازه گفت که تا کنون در «اکواریوم سایبری، شهروندان برهنه بودند»، اما با اجرائی شدن این مقررات، آنان کنترل داده‌های شخصی خود را بدست می‌گیرند.

به گزازش خبرگزاری فرانسه، از چند روز قبل کلیۀ شهروندان ساکن اروپا با هجوم پیام‌هائی از سوی پایگاه‌های سایبری تجاری، شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه‌ها، بانک‌ها و موسسات و سازمان‌های گوناگون روبرو هستند. این پیام‌ها با اعلام اجرائی شدن مقررات تازه در بارۀ داده‌های شخصی، از آنان می‌خواهند موافقت خود را با حفظ آگاهی‌های مربوط به خود اعلام دارند تا بهره گرفتن از خدمات ارائه شده، تداوم یابد. در غیر اینصورت دسترسی به بسیاری از پایگاه‌ها ناممکن خواهد شد. برخی از افراد به دلیل خودداری از پذیرش این مقررات، از صبح امروز در دسترسی به حساب‌های شخصی خود در برخی شبکه‌های اجتماعی و دیگر پایگاه‌های ارتباطی، اطلاعاتی و تجاری با دشواری‌هائی روبرو شده‌اند.

 مجازات‌های پیش بینی شده در صورت تخطی از این مقررات بسیار شدید است. شرکت‌هائی که اطلاعات جمع آوری شده در بارۀ افراد را پس از پردازش‌های لازم بدون رعایت مقررات تازه به عنوان مثال در تبلیغات تجاری مورد بهره برداری قراردهند، در معرض جرائمی سنگین قرار می‌گیرند که می‌تواند به ٤ درصد گردش کار سالانۀ جهانی آنها برسد و به ٢٠ میلیون یورو بالغ گردد.

 از این پس در این زمینه تنها یک قانون در سراسر اتحادیۀ اروپا جاری است. این هماهنگی و یکدستی از یکسو کار کنترل داده‌ها را برای شهروندان اروپائی که اینک دیگر حوزۀ کار و تحصیل و خرید و دیگر فعالیت‌های آنان به سراسر اروپا گسترش یافته است، آسان می‌کند و از سوی دیگر هزینۀ نگهداری و پردازش آنها را برای کلیۀ شرکت‌ها و موسساتی که با داده‌های شخصی افراد سر و کار دارند کاهش می‌دهد و از پیچیدگی‌های حقوقی کار می‌کاهد.

این قانون دارای قدرتی فراسرزمینی است. کلیۀ شرکت‌ها در هر کجای دنیا در صورتی که با داده‌های شخصی ساکنان اتحادیۀ اروپا سر و کار داشته باشند، باید این مقررات را در بارۀ آنان به اجرا گذارند.

بر پایۀ این گزارش ، گردآوری و انبار داده‌های مربوط به افراد زیر ١٦  سال نیازمند کسب اجازۀ یکی از والدین فرد نابالغ است. این اصل به عنوان مثال شبکه‌های اجتماعی را نیز در بر می‌گیرد.  

«حق زدودن» از امتیازاتی است که از این پس هر یک از ساکنان اروپا از آن بهره می‌برد. بر اساس آن، هر شخصی می‌تواند زدودن اطلاعات انبار شدۀ مربوط به خود را از مسئولان پردازش داده‌ها طلب کند. چنین درخواستی با این حال باید بر پایۀ انگیزه‌ای قابل قبول نظیر حفظ حثیت فردی و یا تامین امنیت شخصی استوار باشد.

از دیگر حقوقی که مقررات تازه به افراد اعطاء می‌کند «حق دریافت و انتقال داده‌های شخصی است». بر اساس این اصل، مسئولان پردازش داده‌ها، وظیفه دارند اطلاعات انبار شده در بارۀ هر فرد را در صورت درخواست او برای وی ارسال کنند. آنان همچنین وظیفه دارند این داده‌ها را تنها بدرخواست فرد مزبور به شرکت یا موسسۀ دیگری انتقال دهند. به عنوان مثال، اگر فردی بانک خود را عوض می‌کند، می‌تواند از مسئولان بانک نخست تقاضای کند داده‌های شخصی او را به بانک جدید انتقال دهند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-مقررات عمومی محافظت از داده‌ها درکشورهای عضو اتحادیۀ اروپا اجرائی می شود