faenfr

اعتراض به افزایش سن بازنشستگی در روسیه

  • دوشنبه, 08 مرداد 1397 ساعت 10:03
  • منتشرشده در اجتماعي

هزاران نفر در مسکو در مخالفت با برنامه دولت این کشور در افزایش سن بازنشستگی تظاهرات کردند.

به گزارش کلینی نیوز، خبرگزاری فرانسه AFP روز یکشنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد) با انتشار گزارشی درباره برگزاری تظاهراتی گسترده در روسیه خبررسانی کرد.

گفته شده است که ده‌ها هزار نفر روز شنبه ۲۸ ژوئیه، از جمله در مسکو و سنت پترزبورگ به خیابان‌ها آمدند تا علیه سیاست دولت مبنی بر افزایش سن بازنشستگی اعتراض کنند.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که این تظاهرات به دعوت حزب کمونیست روسیه برگزار شده است.

سن بازنشستگی در روسیه در قیاس با بسیاری از کشورهای صنعتی و اروپایی بسیار کمتر است و از این رو دولت روسیه خواستار تصحیح گام به گام این سیاست بازنشستگی در این کشور شده است.

اعتراض به افزایش سن بازنشستگی

سن بازنشستگی در روسیه برای زنان ۵۵ سال و برای مردان ۶۰ سال است. اکنون دولت روسیه بر آن است تا سن بازنشستگی زنان را به طور تدریجی افزایش داده و به ۶۳ سال برساند. سن بازنشستگی مردان نیز قرار است به ۶۵ سال افزایش یابد.

بر روی یکی از پلاکاردهایی که معترضان حمل می‌کردند نوشته شده بود: «ما می‌خواهیم از طریق مستمری بازنشستگی خود زندگی کنیم و نه در جریان کار کردن بمیریم.»

میانگین عمر در روسیه نسبت به سایر کشورهای صنعتی کمتر است و همین موضوع باعث انتقاد و اعتراض مردم شده است.

میانگین عمر مردان در روسیه ۶۵ سال است و از این رو، معترضان بر این باورند که افزایش سن بازنشستگی برابر با میانگین عمر مردان در این کشور است.

حزب کمونیست تعداد شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز شنبه ۲۸ ژوئیه در مسکو را صد هزار نفر اعلام کرده است. این در حالی است که گزارشگران رسانه‌های غربی که در محل حضور داشتند، تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات مسکو را حدود ۱۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

افزایش مخالفت‌ها با پوتین

نارضایتی از دولت روسیه با اعلام اصلاحات در حقوق بازنشستگی به شدت افزایش یافته و همه موسسات نظرسنجی را نیز در برگرفته است، چه نظرسنجی مرکز "لویات" که به دیدگاه‌های کرملین نزدیک است یا نظرسنجی مرکز مستقل "لوادا".

 مرکز مستقل "لوادا" در نظرسنجی اخیر خود اعلام کرده که نارضایتی مردم نسبت به دولت به شدت افزایش یافته است. در این نظرخواهی که در ماه ژوئن سال جاری میلادی (۲۰۱۸) انجام شده، آمده است که ۴۲درصد مردم روسیه بر این نظرند که روند اصلاحات در کشور در جهتی ناصحیح انجام می‌گیرد. این نظر در نظرسنجی ماه مه سال جاری تنها ۲۷ درصد بود. 

همچنین نظرسنجی‌ها در ارتباط با اعتماد مردم به دولت نیز به نتایج مشابهی رسیده است. انستیتوی (WZIOM) که موسسه‌ای دولتی است، اعلام کرده که محبوبیت پوتین که در ماه مه سال جاری میلادی (۲۰۱۸) ۴۷ واحد بود، به ۳۳ واحد کاهش یافته است. این درحالی است که پوتین هنوز نسبت به دیگر سیاست‌مداران روسیه محبوب‌ترین فرد است.

انستیتوی نظرسنجی (FOM) اما در نظرسنجی‌هایش این سوال را مطرح می کند که اگر روز یکشنبه انتخابات ریاست جمهوری در روسیه برگزار میشد، بخت ولادیمیر پوتین برای پیروزی چقدر بود؟ در پاسخ به این سوال شرکتکنندگان در نظرسنجی ۴۸درصد رای خود را به پوتین داده‌اند. دوماه پیش بخت پوتین در همین نظرسنجی بسیار بالا و ۶۵ درصد بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-اعتراض به افزایش سن بازنشستگی در روسیه