faenfr

مساجد سیار ژاپنی برای مسلمانان

  • چهارشنبه, 10 مرداد 1397 ساعت 06:46
  • منتشرشده در اجتماعي
 یک مسجد سیار یک مسجد سیار

ژاپن میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ است و قصد دارد رسم میزبانی را به نحوی شایسته به جای آورد. دست‌اندرکاران کمیته المپیک ژاپن برای مهمانان مسلمانی که برای تماشای المپیک به این کشور سفر می‌کنند، مساجد سیار می‌سازند.

به گزارش کلینی نیوز، روز دوشنبه (۳۰ ژوئیه) نخستین نمونه این مسجد در شهر توکیو به نمایش عمومی گذاشته شد. به گفته مسئولان ژاپنی طرح ساخت این مساجد سیار به مرحله اجرا رسیده و قرار است چندین نمونه آن ساخته شود.

مساجد سیار در اصل کامیون‌هایی هستند که تغییر کاربری داده شده‌اند و در آنها محلی برای عبادت در نظر گرفته شده است. این مساجد ۴۸ متر مربع مساحت دارند و در مجموع ۵۰ نمازگزار می‌توانند در این مساجد سیار عبادت کنند.

فضای داخلی این مساجد مجهز به کولر‌های خنک‌کننده و یک قطب‌نماست که جهت قبله را نشان می‌دهد. در این مساجد همچنین مکانی نیز برای شستن دست و صورت و گرفتن وضو تعبیه شده است.

به گفته مقامات ژاپنی در اقامتگاه‌های المپیک برای ورزشکاران مسلمان مکانی برای عبادت در نظر گرفته شده اما از آنجایی که در ورزشگاه‌ها و سالن‌های محل رقابت‌ها نمازخانه وجود ندارد، این مساجد سیار طراحی شده‌اند. ساخت هر کدام از این مساجد ۷۷۱ هزار یورو هزینه دارد.

گروهی از دانشجویان خارجی مسلمان دانشگاه یاماگوچی نیز در مراسم نمایش این مسجد حضور داشتند و در انتهای مراسم در این مسجد نماز خواندند. اکثریت مردم ژاپن پیرو آیین باستانی "شینتو" هستند. تعداد مسلمانان در ژاپن بین صد تا دویست هزار تن برآورد می‌شود.

مقامات ژاپنی اظهار امیدواری کرده‌اند که این مساجد سیار نمونه‌ای شایسته برای نشان دادن ویژگی مهمان‌نوازی ژاپنی‌ها باشند و مسلمانان بتوانند در غوغای بازی‌های المپیک به مکانی آرام برای عبادت و نماز گزاردن دسترسی داشته باشند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-مساجد سیار ژاپنی برای مسلمانان