faenfr

کم‌آبی رود الب بقایای ادوات نظامی جنگ جهانی دوم رونمایی کرد

  • جمعه, 12 مرداد 1397 ساعت 08:45
  • منتشرشده در اجتماعي
 رودخانه الب (البه) رودخانه الب (البه)

در پی موج گرما، کاهش بارندگی و تبخیر آب‌ رودها، بقایای ادوات نظامی جنگ جهانی دوم از زیر آب پدیدار شده‌اند.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از خبرگزاری دویچه وله آلمان، در پنج نقطه از حاشیه رودخانه الب (البه)، ۲۱ نارنجک، مین یا مهمات متعلق به جنگ جهانی دوم، سر برون آورده‌اند. الب در ایالت ساکسن (زاکسن) آلمان به اندازه‌ای عقب‌نشینی کرده که برخی از مردم، خودشان در بخش‌های کم عمق آب به دنبال ادوات جنگی عمل نکرده می‌گردند. پلیس این ایالت می‌گوید این‌گونه اقدام‌ها ممنوع و خطرناکند و تنها وظیفه افراد در صورت مشاهده چنین افزارهایی، اطلاع دادن به ادارات مربوطه است.

مواد منفجره حتی پس از ده‌ها سال قرار گرفتن در زیر آب هم‌چنان مرگبارند. یک سخنگوی پلیس ساکسن می‌گوید: «پوسته‌ای که از رسوبات مختلف روی بمب یا نارنجک ایجاد می‌شود، می‌تواند ماهیت خطرآفرین آنها را مخفی کند.»

رود الب از شمال غربی جمهوری چک سرچشمه می‌گیرد و در نزدیکی هامبورگ به دریای شمال می‌ریزد. الب که ۱۰۹۴کیلومتر طول دارد از لهستان و اتریش نیز عبور می‌کند.

پلیس جمهوری چک گفته که در میان مهمات کشف شده، بیش از همه نارنجک دستی، قطعات مسلسل و ادوات زرهی نیروی زمینی به چشم می‌خورند. رود الب پس از پایان جنگ دوم جهانی تا کنون، بارها از بقایای تجهیزات نظامی پاکسازی شده اما این نخستین بار است که وضعیت طبیعی، این ادوات را قابل رویت می‌کند.

اکنون به خاطر خشکی کم‌سابقه هوا، سطح آب الب به کمترین میزان رسیده است. عمق آب در زیر پل ماگدبورگ تنها چند سانتیمتر با رکورد تاریخی سال ۱۹۳۴ فاصله دارد که ۴۸ سانتیمتر  بود.

الب از طریق یک کانال جنبی، با رودخانه راین نیز مرتبط می‌شود و کم و زیاد شدن سطح آب آن روی این رود نیز تاثیر دارد. یکی از سخنگویان کشتیرانی تفریحی کلن-دوسلدوف گفت: «ما تا الان از تابستان آفتابی و گرم خوشنود بوده‌ایم اما پایین رفتن سطح آب راین می‌تواند نگران کننده باشد.» این سخنگو ابراز امیدواری کرد که بارندگی‌های فراوان در جنوب آلمان به پرآب‌تر شدن راین کمک کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-کم‌آبی رود الب بقایای ادوات نظامی جنگ جهانی دوم رونمایی کرد