faenfr

جعبه سیاه بوئینگ سقوط کرده به جای آمریکا به اروپا می‌رود

  • پنج شنبه, 23 اسفند 1397 ساعت 08:48
  • منتشرشده در اجتماعي

انتخاب کشوری اروپایی به جای ایالات متحده آمریکا برای استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، می‌تواند به بی‌اعتمادی به کنسرن بوئینگ تعبیر شود.

به گزارش کلینی نیوز، پس از سقوط  یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس۸ در نزدیکی آدیس‌آبابا، خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۱۳ مارس/ ۲۲ بهمن) از ارسال جعبه سیاه این هواپیما به اروپا خبر داده است. اینکه کدام کشور مسوول بررسی این اطلاعات خواهد بود، به گفته سخنگوی خطوط هوایی اتیوپی هنوز نامشخص است.

به طور معمول جعبه‌ سیاه هواپیمایی که دچار حادثه می‌شود،  به کشور تولیدکننده هواپیما فرستاده می‌شود. در مورد بوئینگ ۷۳۷ مکس۸  کشور تولیدکننده، آمریکاست. از این روی انتخاب کشوری اروپایی به جای ایالات متحده آمریکا برای استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، می‌تواند به بی‌اعتمادی به کنسرن بوئینگ تعبیر شود. 

انتقادها از بوئینگ، کنسرن هوافضایی آمریکایی، پس از دومین سانحه هوایی برای مدل ۷۳۷ مکس۸ بالا گرفته است.

روز یکشنبه (۱۰ مارس/ ۱۹ اسفند) ۱۵۷ نفر بر اثر سقوط  یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ماکس ۸ خطوط هوایی اتیوپی جان خود را از دست دادند. کمی پیش‌تر در اکتبر سال ۲۰۱۸ یکی دیگر از این هواپیماها در اندونزی سقوط کرد و ۱۸۹ سرنشین آن جان باختند.

در هر دو مورد، سانحه کمی پس از شروع پرواز و در حالت اوج‌گیری هواپیما، رخ داده است. در مورد سقوط هواپیمای اندونزی کارشناسان احتمال می‌دهند که یک نرم‌افزار ویژه سیستم کنترل که توسط بوئینگ برای مدل ۷۳۷ مکس۸ طراحی شده، عامل حادثه بوده است.

شرکت بوئینگ اما همچنان اصرار دارد که هیچ ریسک امنیتی در این هواپیماها وجود ندارد و قول تکمیل و تصحیح سریع نرم‌افزار سیستم کنترل این مدل از هواپیماهای بوئینگ را داده است.

اروپا، استرالیا و بسیاری از کشورهای آسیایی پس از سقوط دومین هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس۸  برای این مدل ممنوعیت پرواز وضع کردند. روز چهارشنبه (۱۳ مارس/ ۲۲ اسفند) کشورهای نیوزلند، ویتنام، صربستان و مصر هم به این فهرست اضافه شدند.

دست کم ۲۰۰ هواپیما از مجموع ۳۵۰ هواپیمایی که از سال ۲۰۱۷ تاکنون به مشتریان تحویل داده شده‌اند، در پی این حادثه، زمین‌گیرند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-جعبه سیاه بوئینگ سقوط کرده به جای آمریکا به اروپا می‌رود