faenfr

فراخوان هایکو ماس و آنجلینا جولی برای مقابله با خشونت جنسی

  • سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 ساعت 17:15
  • منتشرشده در اجتماعي

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت (۲۳ آوریل) با انتشار گزارشی از برلین از همکاری مشترک آنجلینا جولی و هایکو ماس در کارزار مقابله با خشونت جنسی خبر داده است.

به گزارش کلینی نیوز، آنجلینا جولی، ستاره نام‌آشنای هالیوود همراه با هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان خواستار مقابله جدی با خشونت جنسی در مناطق بحران‌زده شدند. به باور آن‌ها خشونت جنسی در سطح جهانی تبدیل به حربه‌ای برای جنگ و ترور شده است.

وزیر امور خارجه آلمان غروب دوشنبه ۲۲ آوریل با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد که جنگ‌افروزان و تروریست‌ها مدت‌هاست که از خشونت جنسی برای پیشبرد اهداف خود بهره می‌گیرند.

هایکو ماس در این پست توییتری نوشته است که لزوم مقابله با خشونت جنسی، علت نوشتن مقاله‌ای مشترک با آنجلینا جولی برای روزنامه "واشنگتن پست" بوده است. هدف از انتشار این مقاله یافتن راهکارهایی برای کمک به قربانیان خشونت جنسی اعلام شده است.

عنوان این مقاله که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده، چنین است: «خشونت جنسی در مناطق جنگ‌زده بیداد می‌کند. باید با آن مقابله کنیم»

در این مقاله، آنجلینا جولی و هایکو ماس سرنوشت چند زن از مناطق جنگ‌زده که قربانی خشونت جنسی شده‌اند را مثال زده‌اند.

دنیس موک‌وگه، دکتر برنده جایزه نوبل صلح اهل کنگو در کلینیک خود سه نسل از زنان یک خانواده را مداوا کرده که همه مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. این سه نسل عبارت بودند از یک مادر، دخترش و نوه‌اش. نوه‌ای که در سنین کودکی مورد تجاوز قرار گرفته است.

آنجلینا جولی وهایکو ماس در مقاله یاد شده نوشته‌اند: «از تجاوز و دیگر شیوه‌های خشونت جنسی به‌مثابه تاکتیک جنگی و تروریستی در پهنه گیتی استفاده می‌شود.»

طرح قطعنامه سازمان ملل

گفته می‌شود که آنجلینا جولی و هایکو ماس در دیدار چند هفته پیش خود درباره راهکارهای کمک‌رسانی به قربانیان خشونت جنسی با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند. از آن جمله قرار است، آلمان در همین رابطه طرح قطعنامه‌ای را به سازمان ملل ارائه دهد.

ریاست ادواری شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال حاضر برعهده آلمان است. قرار است، جلسه شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل تحت ریاست هایکو ماس به موضوع خشونت جنسی در مناطق جنگ‌زده و بحرانی بپردازد.

مخالفت آمریکا

فرستنده خبری "سی‌ان‌ان" با انتشار گزارشی از مخالفت آمریکا با طرح قطعنامه مقابله با خشونت جنسی خبر داده است. این شبکه خبری در گزارش خود به نقل از منابع نزدیک به کاخ سفید اعلام کرده است که آمریکا این قطعنامه را وتو خواهد کرد.

موضوع بر سر مفاهیمی در متن این قطعنامه است که با سیاست‌تنظیم خانواده دولت آمریکا سازگار نیست. اشاره "سی‌ان‌ان" به مفاهیمی همچون "حقوق جنسی و حقوق باروری" در متن طرح قطعنامه است.

دولت آمریکا مخالف سقط جنین است و از این منظر موافق دادن حق تصمیم‌گیری در مورد سقط جنین به زنان نیست. افزون بر آن، دولت آمریکا حتی مخالف سقط جنین در مورد قربانیان خشونت جنسی و تجاوز است.

گفته می‌شود که تغییراتی در متن قطعنامه داده شده است تا از وتوی احتمالی آمریکا در این ارتباط جلوگیری شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-فراخوان هایکو ماس و آنجلینا جولی برای مقابله با خشونت جنسی