faenfr

هنگ کنگ پیگیری "استرداد مظنونان به چین" را به تعویق انداخت

دولت هنگ کنگ در مقابل اعتراض‌های گسترده شهروندان عقب نشست و پیگیری لایحه استرداد افراد مظنون به چین را متوقف کرد.

به گزارش کلینی نیوز، منابع خبری روز شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) به نقل از کری لم، رئیس دولت محلی هنگ ‌کنگ گزارش دادند که بررسی لایحه مناقشه‌برانگیزی که استرداد افراد مظنون به چین را تسهیل می‌کند "فعلا" متوقف می‌شود.

در صورتی که این لایحه تصویب و به قانون تبدیل شود، ماموران هنگ کنگ می‌توانند به راحتی افراد مظنون و تحت پیگرد قضایی چین را به این کشور تحویل دهند.

معترضان دستگاه قضایی چین را غیرمستقل و ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های حکومتی می‌دانند که مخالفان و معترضان را تحت فشار قرار می‌دهد و در مواردی شکنجه می‌کند.

مطابق برنامه قرار بود بررسی نهایی و تصویب این لایحه روز چهارشنبه انجام شود. معترضان برای این روز دعوت به اعتصاب عمومی و تظاهرات کرده بودند که مانند حرکت‌های اعتراضی یک‌شنبه گذشته به خشونت کشیده شد.

ادامه تظاهرات به رغم عقب‌نشینی دولت؟

رئیس دولت محلی هنگ کنگ از به تعویق افتادن ادامه بررسی لایحه برای "شنیدن نظرات گوناگون" خبر داده اما زمان مشخصی برای این کار اعلام نکرده است.

خبرگزاری آلمان می‌گوید معترضان تا کنون به این تصمیم دولت واکنشی نشان نداده‌اند و تظاهرات روز یک‌شنبه نشان خواهد داد که این عقب‌نشینی تا چه حد رضایت آنها را جلب می‌کند.

این طرح زمانی پیشنهاد شد که در فوریه سال گذشته یک مرد ۱۹ساله هنگ‌کنگی متهم شد دوست دختر ۲۰ ساله خود را که آبستن بود در تایوان به قتل رساند و سپس به هنگ‌کنگ فرار کرد.

مقامات تایوانی از هنگ‌کنگ خواستند که این مرد را به تایوان تحویل دهند اما مقامات هنگ‌کنگ گفتند که به دلیل نبود توافق استرداد از این اقدام امتناع می‌کنند.

طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند. منتقدان معتقدند که این لایحه می‌تواند به تضعیف بیشتر استقلال قضایی هنگ‌کنگ منجر شود.

به {loadposition sc_position} گفته خانم لم، علت عجله در تصویب و ارائه این لایحه نزدیک شدن به پایان سال قانونگزاری بوده است و افزود که "زمانی برای قدم بعدی" تعیین نشده است.

در پی مطرح شدن این لایحه صدها هزار معترض در هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمدند تا علیه لایحه استرداد مظنونان به چین اعتراض خود را به نمایش بگذارند.

پلیس هنگ کنگ بااستفاده از گلوله‌های لاستیکی، گاز اشک آور و اسپری فلفل به مقابله با ده ها هزار معترضی پرداخت که در طول خیابان های اصلی در نزدیکی پارلمان محلی جمع شده بودند.

هفتاد و دو نفر - ۱۵ تا ۶۶ ساله - در این خشونت ها مجروح شدند.

این اعتراضات از زمان "جنبش چتر" در سال ۲۰۱۴ بزرگترین اعتراض در هنگ‌کنگ محسوب می‌شود. در آن جنبش، فعالان خواستار حق تعیین رهبر هنگ‌کنگ بودند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-هنگ کنگ پیگیری "استرداد مظنونان به چین" را به تعویق انداخت