faenfr

نیوزلند بازخرید سلاح‌های نیمه‌خودکار را آغاز کرد

حدود سه ماه پس از حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند، دولت این کشور بازخرید سلاح‌های نیمه‌‌خودکار از شهروندان خود را آغاز کرده است.

به گزارش کلینی نیوز، دولت نیوزلند پس از حمله به دو مسجد در شهر "کرایست‌چرچ" فروش و حمل تمام تسلیحات نیمه‌خودکار در این کشور را ممنوع کرد. مهاجم شهر کرایست‌چرچ دو اسلحه نیمه اتوماتیک هم همراه داشت که می‌توانست با آنها با سرعت بیشتری به مردم شلیک کند.

به گزارس خبرگزاری دویچه وله آلمان، پس از آن حمله، نخست‌وزیر نیوزلند طرحی برای بازخرید تسلیحات نیمه‌خودکار فروخته شده به مردم ارائه کرد که حال اجرای آن آغاز شده است.

حال کسانی که اسلحه‌های نیمه‌خودکار در اختیار دارند شش ماه فرصت دارند تا سلاح‌های خود را در ازای دریافت پول تحویل پلیس دهند. قیمت هر سلاح بر اساس مدل آن تعیین می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی دولت نیوزلند، بازخرید این سلاح‌های حدود ۲۱۸ میلیون دلار نیوزلند (۱۲۷ میلیون یورو) هزینه خواهد گذاشت. مقامات پلیس این کشور می‌گویند ۱۴ هزار و ۳۰۰ اسلحه نیمه‌خودکار در سراسر این کشور ثبت شده است. پس از گذشت شش ماه حمل یا تملک این سلاح‌ها ممنوع خواهد بود.

نیوزلند کمتر از پنج میلیون نفر جمعیت دارند. شهروندان این کشور حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار قبضه سلاح در اختیار دارند که حمل اغلب آنها قانونی است.  

خرید سلاح در این کشور نیازمند مجوز کتبی است، اما قانونی برای ثبت میزان تسلیحاتی که خریداری شدند، وجود ندارد.

استیوارت نش، از مقامات پلیس نیوزیلند گفته "طرح بازخرید تنها یک هدف دارد و آن هم دور کردن سلاح‌های بسیار خطرناک از دسترس عموم است".

او همچنن گفت: "پلیس برنامه‌های دقیقی برای مرحله بعد دارد که شامل جمع آوری مجموعه‌ای از سلاح‌های گرم از جامعه است. این یک تمرین لجستیکی بزرگی خواهد بود و انتظار می‌رود تا اواسط ماه ژوئیه (ماه آینده) ادامه داشته باشد."

قانون جدید اسلحه که در ماه آوریل درباره آن توافق شد، داشتن اسلحه جنگی نیمه خودکار و قطعاتی را که بتواند برای مونتاژ اسلحه گرم غیرمجاز به کار رود ، ممنوع می‌کند.

غرامتی که قرار است به مالکان این سلاح‌ها داده شود تا ۹۵ درصد از قیمت اصلی سلاح را شامل می‌شود.

براساس برآورد پلیس حدود ۱۴۳۰۰ سلاح نیمه اتوماتیک مشمول این قانون جدید می‌شود.

تا قبل از به اجرا درآمدن این طرح، مالکان ۷۰۰ نوع از این سلاح‌ها، سلاح خود را تحویل دادند و حدود ۵۰۰۰ نفر برای تحویل این سلاح به پلیس ثبت نام کرده‌اند.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-نیوزلند بازخرید سلاح‌های نیمه‌خودکار را آغاز کرد