faenfr

اعتصاب‌های گسترده همچنان دامن فرانسه را گرفته است

اعتصاب‌های گسترده همچنان فرانسه را فلج کرده است. اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند، تا زمانی که امانوئل مکرون برنامه‌های خود را برای تغییر قوانین بازنشستگی پس نگیرد، به اعتصاب‌های خود ادامه خواهند داد.

به گزارش کلینی نیوز، روز پنجشنبه صدها هزار نفر درنقاط مختلف فرانسه به خیابان‌ها رفتند تا به برنامه‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور در راستای تغییر قوانین بازنشستگی اعتراض کنند. رفت‌وآمد قطارهای محلی در پاریس و بخش‌های گسترده‌ای از فرانسه عملا قطع شد. بسیاری از ایستگاه‌های مترو در ساعاتی که معمولا بسیار شلوغ است، متروکه به نظر می‌رسید.

در شهر‌های لیون و مارسی نیز بسیاری از شهروندان به خیابان‌ها رفتند تا ناخرسندی و اعتراض خود به برنامه‌های اصلاحی رئیس جمهوری فرانسه را نشان دهند.

به گزارش  خبرگزاری آلمان، طبق اعلام پلیس حدود ۸۰۰ هزار نفر در سراسر فرانسه در این تظاهرات اعتراضی شرکت کردند. گفته می‌شود که در تظاهرات پاریس ۶۵ هزار نفر حضور داشته‌اند. این در حالی است که اتحادیه‌های کارگری شمار تظاهرکنندگان را به مراتب بیشتر گزارش کرده‌اند.

اتحادیه‌های کارگران و کارمندان شرکت راه‌آهن فرانسه اعلام کردند که مهلت اعتصاب‌شان را تا پایان روز جمعه ۱۵ آذر (۶ دسامبر) تمدید کرده‌اند. اتحادیه‌های کارگران و کارمندان شرکت‌های اتوبوس‌رانی و قطارهای زیرزمینی  پاریس قصد دارند تا روز دوشنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر) در اعتصاب باقی بمانند. دیگر اتحادیه‌های کارگری هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته‌ و گفته‌اند که در طول روز جمعه اعلام خواهند کرد که آیا اعتصاب خواهند کرد و اگر آری تا چه زمان.

شهروندان پاریس با توجه به وضعیت کنونی ناچار شده‌اند به خودروهای‌شان متوسل شوند. نتیجه آن بروز ترافیک‌های بسیار سنگین و غیرمعمول در پایتخت فرانسه است. طبق آخرین گزارش‌ها طول ترافیک‌ها در پاریس و پیرامون شهر در بامداد روز جمعه مجموعا بر ۳۵۰ کیلومتر بالغ می‌شده است.

امانوئل مکرون قصد دارد نظام بازنشستگی فرانسه را که کهنه شده و بیش از ۴۰ شکل گوناگون از حقوق بازنشستگی را دربرمی‌گیرد، اصلاح کند. تفاوت‌های این اشکال گوناگون در میزان حقوق بازنشستگی و آغاز زمان بازنشستگی است. برای نمونه کارگران و کارمندان شرکت‌ راه‌آهن بسیار زودتر از دیگر شاغلان بازنشسته می‌شوند.

رئیس جمهوری فرانسه نظام بازنشستگی را غیرعادلانه و پرهزینه می‌داند و خواهان برقراری سیستمی واحد است که برای همه شهروندان فرانسه به شکلی یکسان اعتبار دارد.

بنا بر آمار بین‌المللی، فرانسه حدود ۱۴ درصد از درآمد اقتصادی خود را خرج نظام بازنشستگی می‌کند. این میزان در آلمان بر ۱۰ درصد و در ایران 27 درصد بالغ می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-شیوع 'اسرارآمیز' اچ‌آی‌وی در بین صدها کودک در یکی از محله های پاکستان