faenfr

ممنوعیت زانوزدن فوتبالیست‌های آمریکا هنگام پخش سرود ملی

  • جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 10:49
  • منتشرشده در ورزشی

زانو زدن اعتراضی بازیکنان لیک حرفه‌ای فوتبال آمریکا هنگام پخش سرود ملی این کشور ممنوع شد و خاطیان جریمه خواهند شد. باشگاه‌های عضو لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا در این باره به توافق رسیده‌اند.

به گزارش کلینی نیوز، بازیکنان لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکای شمالی (NFL) از این پس هنگام پخش سرود ملی در شروع بازی‌ها باید به‌صورت ایستاده ادای احترام کنند.

"راجر گودل"(Roger Goodell) نماینده لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا روز چهارشنبه (۲۳ مه/ ۲ خرداد) در جریان نشست اعضای لیگ گفت، اگر از "زانو زدن اعتراضی" در رفتار بازیکنان هنگام پخش سرود ملی نشانی دیده شود، هم بازیکن و هم باشگاهی که بازیکن به آن تعلق دارد، جریمه خواهند شد.

در بیانیه اعضای لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا گفته شده، در این فصل همه پرسنل تیم و دیگر اعضای حاضر باشگاه‌ها باید ایستاده به پرچم و سرود ملی آمریکا ادای احترام کنند. 

با این‌حال لیگ ملی فوتبال آمریکا راه‌گریزی برای پرسنل و بازیکنان معترض باقی گذاشته است: کسانی که نمی‌خواهند در برابر سرود ملی آمریکا ایستاده ادای احترام کنند، می‌توانند هنگام پخش سرود ملی در رختکن باقی بمانند.

این تصمیم اعضای لیگ حرفه‌ای آمریکا پی‌آمد مناقشه بر سر چگونگی ادای احترام به سرود ملی این کشور است که این اواخر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز در آن وارد شده است.

بازیکنان حرفه‌ای لیگ ملی آمریکا هنگام پخش سرود ملی آمریکا در آغاز بازی‌ها زانو بر زمین می‌زنند تا به این طریق اعتراض خود را به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاه‌پوستان و تبعیض نژادی نشان دهند.

دونالد ترامپ این فوتبالیست‌های معترض را "فاحشه‌زاده‌ها" خوانده که باید از باشگاه‌ها اخراج شوند. ترامپ در این باره باشگاه‌های فوتبال آمریکا را زیر فشار قرار داده است.

اعتراض اتحادیه صنفی بازیکنان فوتبال

اتحادیه صنفی بازیکنان فوتبال لیگ حرفه‌ای آمریکا در این تصمیم باشگاه‌ها دخالتی نداشت. این اتحادیه از این تصمیم صاحبان باشگاه‌ها انتقاد کرده است.

اتحادیه بازیکنان فوتبال می‌گوید وقتی بازیکنی زانو می‌زند، به معنای این نیست که آنها مخالف سرود ملی هستند. فوتبالیست‌های حرفه‌ای آمریکا به گفته این اتحادیه، میهنی‌دوستی خود را از طریق شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، از طرق خدمات خود و همینطور از طریق اعتراض‌های خود برای جلب توجه افکار عمومی به موضوع‌های مهم، نشان داده‌اند.

واکنش اعتراضی هنگام پخش سرود ملی آمریکا را برای نخستین بار "کالین کپرنیک"، بازیکن نامدار فوتبال ملی آمریکا انجام داد. در آغاز یک بازی دوستانه در اوت ۲۰۱۶، هنگامی که سرود ملی آمریکا نواخته شد، او مانند سایر بازیکنان نایستاد و در اعتراض به تبعیض نژادی روی نیمکت نشست.

اعتراض او به خشونت پلیس آمریکا علیه آمریکاییان آفریقایی‌تبار بود. این اقدام کالین کپرنیک به ایجاد یک موج قوی از واکنش‌های موافق و مخالف منجر شد که ابعاد آن به بیرون از قلمرو فوتبال نیز سرایت کرد.

در حالی که عده‌ای از او انتقاد می‌کردند، بسیاری اعتراض را حق او می‌دانستند. باراک اوباما رئیس جمهور سابق نیز یک از این افراد بود که در ۲۰۱۶ گفت: «کالین کپرنیک از حق قانونی خود برای بیان اعتراض استفاده کرده است.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-ورزشی-ممنوعیت زانوزدن فوتبالیست‌های آمریکا هنگام پخش سرود ملی