faenfr

قطر اتهام 'بدنام کردن رقبا' برای کسب میزبانی جام جهانی را رد کرد

  • دوشنبه, 08 مرداد 1397 ساعت 09:33
  • منتشرشده در ورزشی
انتقال نمادین میزبانی: رئیس فیفا (وسط) در حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (راست) توپی را به نشانه انتقال میزبانی به امیر قطر می‌دهد انتقال نمادین میزبانی: رئیس فیفا (وسط) در حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (راست) توپی را به نشانه انتقال میزبانی به امیر قطر می‌دهد

آن طور که در گزارش ساندی‌تایمز ادعا شده، هدف از کارزار قطر این بوده که نشان بدهد که میزبانی جام جهانی مورد حمایت فضای داخلی کشورهای رقیب نیست.

به گزارش کلینی نیوز، نشریه بریتانیایی ساندی‌تایمز در گزارشی اختصاصی مدعی شده که قطر برای به‌دست‌آوردن میزبان جام‌جهانی آینده، کارزاری تبلیغاتی علیه بقیه داوطلبان نامزدی این بازی‌ها راه انداخته بود.

ساندی‌تایمز می‌گوید به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد هیات قطری پی‌گیر رقابت‌های میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ با یک موسسه امور روابط عمومی در آمریکا قرارداد بستند و ماموران سابق سیا، سازمان جاسوسی آمریکا، را استخدام کردند تا رقبای خود را بدنام کنند.

مهم‌ترین رقبای قطر برای میزبانی جام جهانی آمریکا و استرالیا بودند.

قطر در واکنش به این گزارش، ضمن رد اتهامات، گفته است که به طور کامل به قواعد و مقررات فیفا پایبند بوده است.

مقام‌های قطری از فیفا خواسته‌اند تحقیقات مستقلی را برای رسیدگی به این اتهامات آغاز کند.

با توجه به این که فیفا یک بار در سال ۲۰۱۴ تحقیقاتی را درباره اتهامات فساد در جریان پذیرش میزبانی قطر انجام داده و این اتهامات را رد کرده بود، بعید به نظر می‌رسد که تحقیقات تازه‌ای را آغاز کند.

چه اتهاماتی علیه قطر مطرح شده؟

برخی از جنبه‌های منتسب‌شده به این کارزار قطر:

  • به یک چهره آکادمیک بانفوذ ۹۰۰۰ دلار دادند تا یک گزارش منفی درباره هزینه‌های اقتصادی کلان برگزاری بازی‌ها در آمریکا بنویسد. این گزارش به رسانه‌های خبری سرتاسر جهان توزیع شد.
  • در هر یک از این کشورها روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و چهره‌های شناخته‌شده‌ای استخدام شدند تا جنبه‌های منفی برگزاری جام‌جهانی در کشور خود را برجسته کنند.
  • گروهی از مربیان ورزشی در آمریکا استخدام شدند تا از اعضای کنگره بخواهند با برگزاری جام‌جهانی در ایالات متحده مخالفت کنند بر این اساس که بهتر این بودجه برای ورزش در دبیرستان‌های آمریکا خرج شود.
  • در استرالیا تظاهرات مردمی در بازی‌های راگبی ترتیب داده شد تا با درخواست میزبانی این کشور مخالفت کنند.
  • علیه افراد دخیل در پیش‌بردن درخواست میزبانی کشورهای دیگر، گزارش‌های جاسوسی جمع‌آوری شد.

روزنامه بریتانیایی ساندی‌تایمز می‌گوید یکی از کسانی که برای هیات قطری پی‌گیر میزبانی کار می‌کرده، اسناد مرتبط را از این هیات درز داده است؛ اسنادی که ظاهرا در زمان تحقیقات قبلی فیفا در دست نبوده‌اند.

هیات قطری میزبانی ۲۰۲۲ متهم شده است که با استخدام یک موسسه امور روابط عمومی، به نام براون لوید جونز که الآن نامش تغییر پیدا کرده به بی‌ال‌جی وورلدواید، و همین‌طور به‌کارگیری تیمی از ماموران اطلاعاتی سابق آمریکا، تلاش کرده با برجسته‌کردن مخالفت‌ها در داخل ایالات متحده با میزبانی ۲۰۲۲، بگوید این کشور یکی از شرط‌های کلیدی فیفا برای اعطای میزبانی را ندارد.

قطر در دسامبر ۲۰۱۰ برنده میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ شد. همان زمان هم روسیه میزبانی بازی‌های ۲۰۱۸ را برد. روسیه هم سه رقیب دیگر داشت از جمله انگلستان.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-ورزشی-قطر اتهام 'بدنام کردن رقبا' برای کسب میزبانی جام جهانی را رد کرد